Connecting you with Alaska athletes.

WRESTLING

Prep Wrestling: South Wolverines sweep CIC titles; Colony boys and Soldotna girls rule Northern Lights

by | Dec 11, 2023 | Cover Story, Wrestling

Two wrestlers from East High and two from South High maintained their undefeated status over the weekend by winning Cook Inlet Conference championships.

South’s Aaron Concepcion (160 pounds) and Jessailah Thammavongsa (165, girls division) both ran their records to 24-0 with victories in Saturday’s championship round at South High.

East’s Kenton Cooke and Max Francisco also remained undefeated, with Cooke running his record to 26-0 with a title at 140 pounds and Francisco moving to 25-0 at 112 pounds.

South claimed both team titles. The boys racked up 518 points to swamp runnerup Eagle River, which finished with 237 points. The girls had 72 points to get past Service’s 59 points.

In the Northern Lights Conference, Colony claimed the boys team title by holding off Soldotna, 417-390.5. Soldotna took the girls team title with 270 points, with Colony finishing second with 183.

Colony’s Amelia Fawcett pushed her undefeated record to 25-0 by taking the girls title at 145 pounds.

Here are the individual champions in the Cook Inlet Conference and the Northern Lights Conference. Next up for wrestlers is the state championships, which run Friday and Saturday at the Alaska Airlines Center.

Cook Inlet Conference

Boys

103 — Dylan Frawner, South

112 — Max Francisco, East

119 — Anan Siackhasone, South

125 —Jacob Morris, South

130 — Deshawn Barbee, East

135 — Michael Roschi, Eagle River

140 — Kenton Cooke, East

145 — Clayton McGuire, South

152 — Zane Gerlach, South

160 — Aaron Concepcion, South

171 — Roth Powers, South

189 — Gabriel Schumaker, South

215 — Spencer Johnson, Chugiak

285 — Chris Strawderman, South

Girls

100 — Penelope Layne, Dimond

107 — Lauren Bodeen, Eagle River

114 — McKinley Reid, South

120 — Nyah O`Neil, Dimond

126 — Lilyanne Oldham, West

132 — Heavan Copeland, East

138 — Annika Johnson, Chugiak

145 — Malila Miller, Service

152 — Jahzara O`Neil, Dimond

165 — Jessailah Thammavongsa, South

185 — Keasiya Luedde, Service

235 — Ryallee Piscoya, West Anchorage

Northern Lights Conference

Girls

100 — Jessica LeClair, Soldotna

107 — Valarie McAnelly, Soldotna

114 — Angelina Chavarria, Soldotna

120— Rowan Peck, Soldotna

126 — Sarah Callender, Palmer

132— Kaytlin McAnelly, Soldotna

138— Daisy Hannevold, Soldotna

145 — Amelia Fawcett, Colony

152 — Aspen Kelly, Colony

165 —Gia Jones, Colony

185— Infinity-Ann Asiata-Higa, Soldotna

235 — Meg Roberts, Soldotna

Boys

103 — Noah Justice, Colony

112 — Carson Cobb, Soldotna

119 — Titus Watts, Soldotna

125 — Jacob Strausbaugh, Soldotna

130 — Joseph Spangler, Wasilla

135 — Matthew Mitchell, Colony

140 — Michael Dickinson, Soldotna

145 — Hunter Bras, Soldotna

152 — Trevor Michael, Soldotna

160 — Ezra Ginn, Palmer

171— Bowen Korth, Soldotna

189 — Kaelan Vesel, Palmer

215 — Nolan Gallagher, Colony

285 — Jackson Goss, Colony

Story made possible by:

Family of Sponsors

Advanced Diagnostics, INC | Alaska Airlines | Alaska Oil and Gas Association | Alliance for Support of American Legion Baseball in Alaska | Joe Alston | Arctic Slope Regional Corporation | Aspen Endodontics | Glen Bailey | Kathie Bethard | Black-Smith, Bethard & Carlson, LLC. | BOSCO's | Don Clary & Judy Besh | Zareena and Allen Clendaniel | Continental Auto Group | Joey Caterinichio & Ja Dorris | The Conway Family | Donley Family | Jim & Michelle Hajdukovich | Foley & Pearson | JL Properties | Mark and Jamie Johnson | Kristopher Knauss | Loren Kroon | Dr. Justin Libby, DDS | Jason & Shannon Metrokin | Amy and Jason Miller | Multisport Training of Alaska/Lisa Keller | Rick Mystrom | Kathleen Navarre | Seth Wickersham & Alison Overholt | Dave and DeAnne Rand | R&M Consultants, Inc. | RE/MAX Dynamic Properties Kevin Taylor | Replacement Glass | Residential Mortgage | RSA Engineering- Sarah & A.J. Schirack | Tony and Carla Slaton Barker | Sportclips Haircuts | Alice & Gunnar Knapp | Peter Pounds | Dan Rufner | Harlow Robinson | Pete Robinson | Moria Smith | Taylored Restoration | In memory of Drs. John & Elizabeth Tower | Team Heat | Todd Whited | UAA Seawolves | Don Winchester

Family of Sponsors

Alaska Airlines | Nicole Johnston | Richard Mize | Advanced Diagnostics, INC | Aktive Soles | Alaska Oil and Gas Association | Aspen Endodontics | Black-Smith, Bethard & Carlson, LLC. | BOSCO's | Coho Financial Group | Continental Auto Group | Don Clary & Judy Besh | Glen Bailey | Invisalign-Ben Ward | JL Properties | Joey Caterinichio & Ja Dorris| Kathleen Navarre | Midas Alaska | Moose's Tooth, Bear Tooth and Broken Tooth Brewing | Perkins Coie - Sarah & A.J. Schirack | R&M Consultants, Inc. | RE/MAX Dynamic Properties Kevin Taylor | Residential Mortgage | Seth Wickersham & Alison Overholt | Taylored Restoration | Korndrop Family Foundation | Arctic Slope Regional Corporation | Replacement Glass | Zareena and Allen Clendaniel | Foley & Pearson | UAA Seawolves | Tony and Carla Slaton Barker | Sportclips Haircuts | Alliance for Support of American Legion Baseball in Alaska | Alice & Gunnar Knapp | Amy and Jason Miller | Burgerfi | Charles Fedullo | Dan Rufner | Darren Lieb | Don Winchester | Donley Family | Dr. Justin Libby, DDS | Firetap | Harlow Robinson | Jason & Shannon Metrokin | Jim & Michelle Hajdukovich | Joe Alston | Kathie Bethard | Krispy Kreme | Kristopher Knauss | Loren Kroon | Mark and Jamie Johnson | Mark Silverman | On the Border | Pete Robinson | Rick Mystrom | Team Heat | Team Moriarty | The Conway Family | Todd Whited | Moria Smith | In memory of Drs. John & Elizabeth Tower | Peter Pounds | Multisport Training of Alaska/Lisa Keller | RSA Engineering

Sports Categories